Páros lábbal, nagypénteken szállt bele az egyházakba a Tisza brüsszeli kabinetfőnöke

Hajdú Márton szerint az egyházak jelenleg politikai szolgálatot látnak el.

Több országból is korlátozzák a menekültek beáramlását.
Migrációellenes javaslatot tett az Európai Bizottság – jelenti az Euractiv. Az Ursula von der Leyen vezette testület szerdán úgy döntött: „biztonságos származási országnak” nyilvánít hét országot, név szerint Bangladest, Kolumbiát, Egyiptomot, Indiát, Koszovót, Marokkót, Tunéziát. Rajtuk kívül biztonságos származási ország még az összes EU-tagjelölt, így Törökország és Georgia is; ugyanakkor nem lehet biztonságos származási ország háborúban álló ország, EU-s szankciók hatálya alatt álló ország, vagy olyan ország, melynek állampolgárai esetében a 20 százalékot meghaladja az elfogadott menedékkérelmek aránya.
A biztonságos származási országként való besorolás jelentősége abban áll, hogy az ezekből az országokból származó menedékkérőket a tagállamok kezelhetik olyan menedékkérőkként, akiknek „jó eséllyel nincs szükségük nemzetközi védelemre”,
ügyüket elbírálhatják gyorsított eljárásban, majd visszatoloncolásukról is gyorsan intézkedhetnek. A biztonságos származási országként való besorolás ugyanakkor nem menti fel a tagállamokat azon kötelezettségük alól, hogy minden ügyet egyenként vizsgáljanak meg, hiszen az üldözött kisebbségekhez tartozó vagy egyéb okból üldöztetésnek kitett állampolgárok akkor is kaphatnak menekültstátuszt, ha biztonságos származási országból menekülnek.
A lista mellett – melyet a Bizottság dinamikus listának szán, amely idővel bővíthető vagy szűkíthető annak függvényében, hogy az egyes országok megfelelnek-e a kritériumainak – a Bizottság javasolja azt is, hogy a tagállamok gyorsított eljárásban bírálják el minden menedékkérő ügyét, aki olyan országból származik, melynek állampolgárai esetén nem éri el a 20 százalékot az EU-ban pozitívan elbírált menekültkérelmek aránya.
A gyorsított menekültügyi eljárásokat lehetővé tevő listát
– amely egyébként a 2023-ban Olaszország által bevezetett, majd az olasz bíróságok által elkaszált modellen alapszik –
a Bizottság most a rendes uniós törvényalkotási eljárásban az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa elé terjeszti, s intézményközi tárgyalások kezdődnek majd róla. Életbe lépését 2026-ra várják.
Nyitókép: Nicolas TUCAT / AFP